NÖRAL TERAPİ NEDİR?
Nöral terapi kronik hastalıklar ve ağrılı durumlarda uygulanabilen,  tendon, ligaman, yara dokusu (skar),  sinirler, tiroid bezi, tetik noktalar ve diğer dokulara lokal anesteziklerin  uygulandığı bir tedavi biçimidir. Regulatif bir tedavi yöntemidir. Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarını uyaran bir tedavidir. Nöral terapide amaç   otonom sinir sisteminde dengeyi sağlayarak , vücudun regülasyon  kapasitesini  artırmaktır. Aynı zamanda  vücutta bozucu alan olarak adlandırılan yara dokusu, skar, ağız  diş çene kompleksi, bademcik gibi  yapıların vücudun ilgili bölgesinden  devamlı uyarı üreterek bedenin iyileşme kapasitesini  bozduğu  düşünülür. Bu bölgelere yapılan uygulamalar ile hastalıkların iyileşmesi başlatılır.

NÖRAL TERAPİ  KİMLERDE  VE HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Fibromyalji

Baş-Boyun ağrıları

Baş  dönmesi (vertigo)

Migren

Kulak çınlaması (Tinnıtus)

Bel- Sırt ağrıları

Kalça-Omuz ağrıları

Sinir  sıkışmaları (tuzak  nöropatileri)

Diz ayak ayak bileği  ağrıları

Romatizmal ağrılar

Sporcu yaralanmaları

Sinir sıkışmaları, yüz felci, trigeminal nevralji,hemipleji

Uyku problemleri

Depresyon, Anksiyete, panik  bozukluk, kronik yorgunluk sendromu

Menstrüel  ağrılar, hormonal düzensizlikler, menapoz şikayetleri,tiroid problemleri

Huzursuz bacak  sendromu

Dolaşım  problemleri

Detoksifikasyon,Anti-aging

Kronik sinüzit, tonsilit

NÖRAL TERAPİ NASIL BİR TEDAVİDİR?
İğne ile uygulanan bir tedavidir. Derin enjeksiyonlar dışında  genellikle insülin enjektörü kullanılır. Çok ağrılı bir işlem değildir. Serum fizyolojik ile çok düşük dozlarda karışırılan lokal anestezikler olan prokain veya lidokain solüsyonu uygulanır. Amaç ağrıyı bastırmak değildir. Bu solusyonun biyoelektriksel etkisi ile otonom sinir sisteminde denge oluşturulması amaçlanır. Kullanılan ilaçların lokal anestezik etkinliği ise neredeyse bu dozlarda yoktur.

BOZUCU  ALAN NEDİR?
Vücut içinde elektriksel dengeyi bozan devamlı uyarı vererek vücudun regulasyon kapasitesini  bozan  odaklar olarak adlandırılır. Yara izleri, ameliyat skarları, diş problemleri ağız çene kompleksi ve bademcik gibi dokular  bozucu alan olabilirler.

NÖRAL TERAPİ  NASIL UYGULANIR?
Çoğunlukla cilde yapılan küçük iğneler şeklinde uygulanır. Lokal yüzeysel enjeksiyonlar, segmental derin enjeksiyonlar, ve bozucu alan tedavileri şeklinde yapılmaktadır. Enjeksiyonlarda kullanılan lokal anestezikler, uygulandıkları bölgede   kan  akımını arttırırlar.  Hücre zarının  elektriksel potansiyelini düzenlerler. Otonom sinir sistemini  düzenlerler. Antibakteriyel,  antiviral, antiinflamatuar  özellikleri  vardır.

NÖRAL TERAPİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?
Batıda uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aslında bir ilaç tedavisi değildir. Uygulanan enjeksiyon ile otonom sinir sistemine bir uyarı verilmesi amaçlanır. Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.