OSTEOPATİ

Osteopati; eklemler, kaslar ve omurgayı içeren kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi ile birlikte vücuttaki tüm sistemleri dikkate alarak bütüncül bir yaklaşım ile uygulanan bir manuel terapi yöntemidir. Amacı, vücuttaki tüm sistemlerin özellikle; sinir, dolaşım ve lenf sisteminin olumlu etkileşmesini sağlayarak, bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü açığa çıkarmaktır. Osteopati; vücuttaki problemi sadece ağrı olan bölgede aramaz. Ağrının kaynağını tespit ederek sorunu çözmeye çalışır.

Bu tedavi yaklaşık 140 yıl önce Amerikalı doktor Andrew Taylor Still tarafından geliştirilmiştir. Amerika’ da ve Avrupa’ da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Osteopati WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) tarafından bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür. Vücutta her sistemin birbiriyle uyumlu çalışması gerekir. Bu sistemlerden birindeki aksaklık vücudun genel işleyişini aksatır. Bu da vücutta fonksiyon bozukluklarına neden olur. Bu fonksiyon bozuklukları sonucu ağrı ortaya çıkar. Bu fonksiyon bozuklularını tespit edilerek tedavi edilmeye çalışılır.

Tedavi planın oluşturulması sırasında hastanın beslenmesi, psikolojik ve sosyal durumunun dışında diğer yaşam faktörleri dikkate alınır ve tedaviye dahil edilir. Bir bütün olarak insana, aynı zamanda insanın ve doğanın kendini dengeleyen güçlerine karşı mütevazi bir duruş ve saygı osteopatinin temel prensibidir.

 

Osteopatinin Kullanıldığı Hastalıklar

Fibromyalji sendromunda

Bel, boyun, sırt ağrılarında ve fıtıklarında

Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında

Ameliyat sonrası ağrı ve yapışıklıkların giderilmesinde

Stres ve sinirsel gerginlikler

Kronik yorgunlukta

Uyku bozukluklarında

Nevralji

Spor yaralanmalarında

Hormon bozukluklarının tedavisinde destekleyici olarak

Dolaşım sorunları rahatsızlıklarında, ( kan ve lenfatik sistem)

Hareket ve fonksiyon bozukluklarında

Eklem blokajları, omurga ve costa blokajlarında

Kabızlık, ishal, idrar kaçırma, hazımsızlık, gaz

Alerjik ve kronik hastalıklar

Romatizmal hastalıklarda osteopati destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.